2500₺ ÜZERİ ALIŞVERİŞTE ÜCRETSİZ GÖNDERİM. HEMEN AL

Cart

Nasıl Ölçü Alınır

Perdeler İçin Ölçme Yöntemi

Perdeleri ölçerken göz önüne alınması gereken iki seçenek vardır: Kasa içi ve Kasa dışı. Genişlik ve uzunluk boyunca birkaç mesafeyi ölçerek, ortalama bir ölçü bulabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, ölçülerinizi pencerelerinize uyacak şekilde uyarlayarak son ölçümleri genişletmeniz veya azaltmanız gerekir. Çünkü aldığınız ölçümler son görünümü etkileyecektir.

Perdelerin Asılacağı Yere Karar Vermek

Perdeler için ölçmenin ilk adımı, perdelerinizin asılmasını istediğiniz yere karar vermektir. Bir perdenin kasa içinde mi tercih edersiniz, yoksa kasa dışında mı tercih edersiniz? Ölçüm yapmaya başlamadan önce iç mekânınıza uyan şeyleri düşünün. Bir pencere girintisi, pencerenizin oturduğu yer olanıdır. Perdenizi kasa içine yerleştirilmesi, odanızdaki alanı en üst düzeye çıkararak, iç mekânınızda kesintisiz olmasını sağlar ve pencerenize duvarla tümleşik düz bir alan meydana getirir. Ancak pencerenizde bir girinti varsa, perdenin içine veya dışına yerleştirme seçeneği vardır. Eğer boşluk yoksa o zaman doğrudan duvara sığması için perdeleri kasa dışına takmak için ölçersiniz. Ayrıca pencerenizin kasa içi derinliği hakkında düşünmek için zaman ayırın. Genel bir kural olarak, girintinin derinliği 6 cm'den küçükse veya pencere içeri doğru açılırsa, perde dış tarafa takılmalıdır.

Kasa İçi Perde Nasıl Ölçülür?

kasa içi ölçü nasıl alınır

Perde için ölçüm yaparken fazla malzemeye ihtiyacınız yok. Metal metre, kalem ve bir not defteri, işi bitirmeniz için gereken şey olacaktır. İlk önce perdelerinizin üstten, ortadan ve en alttan ölçüsünü alınız. En dar ölçüyü not edin bu sizin genişlik ölçüsü olacaktır. Perdenin yüksekliği için aynı yaklaşımı izleyin, pencerenin girintisi boyunca üç farklı noktada (sol, orta ve sağ) ölçüm yapın ve bize en kısa olanını verin. Perdenin aşağıya indirildiği zaman gereken uzunluk olduğu için en kısa ölçüyü yazın. Ancak yine de tüm pencereyi örtecek kadar uzun olmalıdır. Perdelerin montajı sırasında en önemli kısım pencere kanatlarının içeriye açılmasından kaynaklanır. Bunun için perdelerinizin son toplandığı yüksekliği dikkate alarak ölçü almanızdır. Toplanma yüksekliği fazla olduğunda pencereniz açılmayabilir.

Kasa Dışı Perde Nasıl Ölçülür?

 kasa dışı ölçü nasıl alınır

Kasa dışı perdelerde ölçü alma basit bir işlemdir. Pencere çerçevenizin veya girintinin genişliğini bulun ve toplam ölçüm için ekstra 10 cm ekleyin, böylece her iki tarafta 5 cm fazlalık bırakmış olursunuz. Bu, tüm pencerenizin perde tarafından kapsanmasını sağlayacaktır. Bir sonraki adım perdenin yüksekliğini ölçmek, perdenin tam olarak uzatıldığı zaman ne kadar ilerlemesini istediğinizi göz önüne alıyor. Perdenin düşeceği yere kadar, armatürün üstünden ölçün; pencere küpeştesi, radyatörler gibi engelleyebilecek nesneleri de göz önüne alın. Sipariş verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

İçten içe ölçü (1 cm boşluk verdik)

Kasa içi ölçü aldı iseniz boşluk payının verdiğinize dikkat çekilmektedir.

Dıştan dışa ölçü (5 cm uzatarak pay verdik)

Kasa dşı ölçü aldı iseniz perdenini kenarlarındaki açıklığı kapattığınıza dikkat çekmektedir

Bitmiş perde ölçüsü

Mekanizmanın büyüklüğü nemli değil sadece perdenin slaytları veya kumaşın bitmiş ölçüsü olduğunu vurgular. Stor ve zebra perdelerde kumaş genişliği daima genel boyutun 3,5-4 cm daha dar olacağını unutmayın. Perdenin en uygun şekilde oturması için lütfen genişlik ölçümünü pencerenin üstünden alın. Aşağıda Perdelere göre kenardan verilen Fazlalıkların ölçüsü verilmiştir.

Perde CinsiGenişlik(cm)Yükseklik(cm)
Stor Perde 5 0
Ahşap Jaluzi 10 0
Alüminyum Jaluzi 10 0
Dikey perde 10 10
Zebra Perde 5 0
Karartma Perde 5 0

Perde ölçü alma konusunda daha fazla yardım almak veya mükemmel uyum sağlamak için, her bir perde türüne en iyi yaklaşımın en iyi yolunu gösteren adım adım basit demonstrasyon videolarımızı inceleyin.